System

Komponenty sprzętowe systemu to:

  • Antena satelitarna o średnicy 1,5m z dwoma konwerterami cyfrowymi, pozwalającymi na odbiór sygnału z dwóch satelitów: Astra i Hotbird.
  • Antena do odbioru telewizji naziemnej.
  • Serwer IPTV Teleste Luminato
  • Sonda pomiarowa Bridge Technologies Probe v120
  • 5 serwerów IBM system X 3550 M4, każdy wyposażony w procesory Intel Xeon 8 core 2,6 GHz, 32 GB RAM i 2 dyski 300 GB SAS
  • Serwer przestrzeni dyskowej IBM DCS 3700 with Performance Modules, zawierający 240 dysków 3 TB NL SAS.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, można wyróżnić dwa komponenty:

  • System repozytorium cyfrowego, zrealizowany przez podwykonawcę, firmę Pozwala on na rejestrację programów telewizyjnych oraz umożliwia przeszukiwanie zarejestrowanego materiału w czasie rzeczywistym, wyszukiwanie poszczególnych audycji, oznaczanie fragmentów audycji, opisywania ich za pomocą słów kluczowych wraz z tworzeniem notatek, kategoryzacje materiałów, eksport kipów. Pozwala również na monitoring powtarzalnych materiałów, takich jak reklamy, spoty wyborcze etc. Oprogramowanie to posiada wbudowaną wyszukiwarkę dzięki której można szybko przeszukiwać bazę danych z opisami kipów i notatkami użytkowników.
  • Drugi komponent programowy to system transkrybujący mowę na tekst. Jego wykonawcą jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe. Transkrypcja słów wypowiedzianych w języku polskim jest dołączana do opisu audycji i dostępna w systemie Repozytorium.

System pozwala na jednoczesny odbiór kilkuset kanałów telewizyjnych i ich propagację w sieci komputerowej za pomocą technologii streamingu multicastowego. Ze względu na przepustowość sieci komputerowej jest to ograniczone do ok. 25 programów. Programy te są następnie odbierane przez serwery i zapisywane na macierzy w jakości natywnej, tj. PAL 576 linii. Następnie, są transkodowane do niższej rozdzielczości  i kompresowane kodekiem h.264. Dzięki temu szacowana ilość materiału którą system w obecnym kształcie będzie w stanie zmieścić to 20 programów, nagrywanych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez okres 5 lat. pojemność macierzy netto to 530 TB. Zastosowano technologię RAID6 która zapewniawysokie bezpieczeństwo  danych na wypadek awarii dysków. Redundantne połączenie podsystemu dyskowego z serwerami zrealizowano za pomocą technologii Fibre Channel 8 Gbps. Połączenia pomiędzy serwerami zrealizowane są w technologii GbE. Każdy serwer IBM jest podłączony dwoma kablami do switcha HP 2910al, a dodatkowo osobne połączenie pozwala na zdalne zarządzanie serwerem w technologii Lights Out Management.